Szczególnie w naszej kulturze, w której za rozsądnego, człowieka często niestety jeszcze, uważa się raczej kogoś, kto zna odpowiedzi, niż tego, kto zadaje pytania. Stąd pokutuje jeszcze tak częste unikanie zadawania pytań innym. A jeśli już są zadane, to często zamykają, oceniają.
Obserwuje częste wygłaszane za pomocą różnych mniej lub bardziej zawoalowanych zdań przekonanie, że pyta głupi, a mądry wie.
Doświadczenie pokazuje jak ogromne znaczenie mają odpowiednie pytania, i że raczej często są przejawem dojrzałości, a nie braku kompetencji.
Odpowiednie pytania często są dźwignią wielkich i mniejszych zmian trajektorii życia, biznesu, kariery na lepsze.
Sztuka zadawania odpowiednich pytań, w odpowiednim kontekście i czasie, buduje relacje z innymi, pozwala stawiać czoła problemom/trudnościom, podejmować decyzje i dokonywać najlepszych wyborów oraz uczyć i rozwijać. Pozwala też rozpoznawać problemy czy potrzeby i dostarczać ich rozwiązania czy to w postaci sukcesu projektu czy sprzedaży w biznesie. Niby to jasne i oczywiste, ale przejście z trybu MÓWIĘ na tryb PYTAM i SŁUCHAM to chyba jedna z trudniejszych zmian w nawykach, szczególnie w naszej kulturze. Natomiast sztuka ta w dzisiejszym świecie, jest jednak niezbędna w byciu skutecznym, kimkolwiek się jest.